Zodpovedá za 25 miliónov eur a nevie, že oheň potrebuje vzduch!

Autor: Zdravý Liptov | 11.4.2016 o 16:14 | Karma článku: 4,84 | Prečítané:  1440x

Každoročne Liptov navštevujú stovky tisíc turistov. Prichádzajú za nádhernou prírodou a čistým vzduchom. Boli ste niekedy na Liptove? Ak nie, tak sa poponáhľajte, lebo ten čistý vzduch tu už nemusí byť dlho.

V posledných mesiacoch totiž v meste medzi Nízkymi a Západnými Tatrami rezonuje téma výstavby bioplynovej stanice. Áno, počujete dobre. Podľa pôvodného zámeru mala stáť hneď vedľa sídliska v mestskej časti Nábrežie v Liptovskom Mikuláši. Proti výstavbe sa z pochopiteľných dôvodov postavila mikulášska verejnosť. O zápachu znepríjemňujúcom život by vedeli rozprávať aj napríklad ľudia z dedinky Veľké Kršteňany.

Proti bioplynovej stanici sa po istom čase verejne postavila aj radnica. Úprimnosť jej krokov a vyjadrení môžete sami porovnať s realitou.

Pri presviedčaní občanov sa púšťa do čoraz zúfalejšej argumentácie. Prostredníctvom čo najväčšieho množstva médií sa snaží presvedčiť verejnosť, že práve jej kroky povedú k úplnému zákazu bioplynových staníc v meste. Je to naozaj tak?

Takmer identický článok vyšiel až v troch periodikách - v mestskom mesačníku, v súkromnom časopise Naše novinky, ale aj prostredníctvom zaplatenej inzercie v dvojtýždenníku Echo. Mimochodom, na čo mesto platí mesačne 480 eur za články, ktoré vydáva vo vlastnom časopise?

Všade zhodne tvrdia, že radniční robia všetko preto, aby zabránili možnosti výstavby bioplynovej stanice v intraviláne mesta. Keď opozičný poslanec na zastupiteľstve navrhoval, aby sa takýto zákaz zahrnul do územného plánu, koaličná väčšina to odmietla.

Dnes radnica tvrdí, že pripravuje zmeny územného plánu, ktoré zabránia výstavbe takéhoto zariadenia. Po neprijatí opozičného návrhu v zastupiteľstve, ktorý navrhoval práve obstaranie územného plánu, je to skvelý alibizmus. A nie posledný. Občianske združenie Za čistý a zdravý Liptov požadovalo prijatie zmeny územného plánu tak, aby sa zakázali všetky bioplynové stanice. Radnica však chce vylúčiť iba tie, ktoré by oficiálne deklarovali využívanie kalov. A pridala aj absurdný argument: „Pokiaľ Občianske združenie za čistý a zdravý Liptov požaduje, aby sa úplne vylúčila možnosť stavať na území mesta bioplynové stanice, čo sú aj kotolne, požaduje tým, aby sa zatvorili aj kotolne či zariadenia na spracovanie drevnej štiepky. Je potrebné rozlišovať pojmy,“ upozornil primátor Ján Blcháč v radnicou zaplatenom článku (viď nižšie).

Pravdu mal v poslednej vete. Mal by rozlišovať pojmy. Štiepka nie je bioplyn. Aj malé deti už vedia, že oheň, v ktorom sa spaľuje štiepka, potrebuje vzduch. A bioplynky pracujú bez vzduchu. Viac k biomase napríklad nájdete aj tu.

Bioplynové stanice sú zariadenia, v ktorých dochádza anaeróbnym spôsobom (bez prístupu vzduchu) k premene biomasy na bioplyn. Bioplyn obsahuje metán, ktorý je nositeľom energie.

Štiepka - čo je rozdrvené drevo - slúži na výrobu tepelnej alebo elektrickej energie v kogeneračných zariadeniach. Je to jej najvhodnejšie zhodnotenie. Využíva sa najmä vo výkonnejších kotloch na vykurovanie väčších budov, alebo sa spaľuje spolu s uhlím v klasických elektrárňach. Spaľuje sa v ohni za prístupu vzduchu. Ide o aeróbny systém zhodnotenia. A to je zásadný rozdiel.

Že toto nevie človek, ktorý riadi mesto s ročným rozpočtom približne 25 miliónov eur, je veľmi závažné.

A čerešnička na torte, pán primátor Ján Blcháč dnes na sociálnej sieti priznal, že predsa len vybudovanie nejakej tej bioplynky na vhodnom mieste by mohlo byť reálne.

 

Roman Běhal

tajomník občianskeho združenia Za čistý a zdravý Liptov

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Žiadne potraviny a autobus raz za týždeň. Okraj kraja, na ktorý sa zabudlo

Ľudia v Prešovskom samosprávnom kraji o práci župana veľa nevedia. Trápia ich najmä cesty a nezamestnanosť, ale aj životné prostredie.

EKONOMIKA

Sagan či Hantuchová sa budú plateniu daní vyhýbať ťažšie

Ministerstvo chce zabrániť presunu ziskov.


Už ste čítali?