Dokedy nás bude radnica klamať s bioplynkou?

Autor: Zdravý Liptov | 16.2.2016 o 21:49 | Karma článku: 4,12 | Prečítané:  1007x

Klamať občanov, to je také mikulášske. Smutné konštatovanie, ktoré sa ale stáva pravidelnou realitou.

Liptovskomikulášska radnica víťazoslávne oznamuje verejnosti, že bioplynová stanica prijatím všeobecne záväzného nariadenia (Koncepcia rozvoja mesta LM v oblasti tepelnej energetiky) nebude možná nikde v meste. Každý súdny človek, ktorý si ale prečíta základné dokumenty, však zistí, že je to ďalšie veľké klamstvo v kauze BIOPLYNKA. Zastupiteľstvo totiž prijalo deravý návrh, ktorý nie je problém pre investora kedykoľvek obísť. Koncepčné riešenie v prospech občana hodila koalícia a niektorí nezávislí poslanci do koša.

Viceprimátor Rudolf Urbanovič navrhol, aby v rámci Koncepcie v oblasti tepelnej energetiky sa doplnil bod: "Podporovať výstavbu tepelných zdrojov s obnoviteľnými zdrojmi paliva, s výnimkou tepelných zdrojov s technológiou s anaeróbnym procesom spracovania biologicky rozložiteľných odpadov v Katalógu odpadov zaradených ako kaly."

Ľudovo povedané – projekt bioplynovej stanice, ktorý počíta so zhodnocovaním kalov (čiže aj súčasný projekt firmy Archív SB - počítal s celulózovo-papierovými kalmi z ružomberského Mondi SCP),  sa realizovať nebude môcť. Ak však investor nebude v zámere deklarovať spracovávanie kalov, má stále zelenú. Čo bráni investorovi prepracovať projekt a prísť opäť? NIČ.

Na mieste je teda otázka, prečo vedenie mesta, keď už tak urputne „bojovalo“ proti realizácii bioplynovej stanice, nepredložilo komplexný návrh, ktorý by na sto percent vylúčil možnosť výstavby takéhoto zariadenia pri obydliach. Nestačí len rozprávať, ale aj konať. Skutky sa v tomto prípade nedostavili.

Zastupiteľstvo rozhodovalo aj o tom, že by sa iniciovala úprava územného plánu mesta, v ktorom by sa podobné zariadenia jednoznačne zakázali v intraviláne mesta. Komplexné riešenie však nenašlo dostatočnú podporu. Chýbal jeden jediný hlas. A to aj napriek tomu, že žiadny z poslancov počas rokovania verejne nepovedal, že bioplynku v meste chce. Čoho sa naši zástupcovia teda zľakli? Čoho sa boja, keď nedokážu podporiť pre občanov prospešný návrh?

Aj keď išlo o opozičný návrh, podporili ho aj niektorí nezávislí poslanci doteraz hlasujúci s koaličnou väčšinou.

Prečo ho ale nepodporil pán J. Grešo ako poslanec za Okoličné, kde sa jasne občania postavili proti výstavbe bioplynky? Prečo ho nepodporili poslanci za Nábrežie P. Bobák, L. Cukerová a M. Neset, aj keď zastupujú občanov najdotknutejšej mestskej časti? Záujem občanov bol zrejme ukradnutý aj pre zástupcov Podbrezín R. Urbanoviča, M. BoďuM. Pašku. Aj poslanci za Staré mesto S. Cukerová a O. Drahovzal nepodporili koncepčné riešenie. Dobre čítate, sú medzi nimi aj traja zdravotníci a lekári, ktorí by mali vedieť, čo je pre zdravie ľudí prospešné.

Politika tak v našom meste zostala opäť o krok pred záujmom občanov.

 

Andrej Ohraďan,
podpredseda občianskeho združenia
Za čistý a zdravý Liptov

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Kočner písal Zsuzsovej o sledovaní Sulíka a Rajtára chcel dostať do basy

Ďalšia časť Kočnerovej komunikácie potvrdzuje výpoveď Petra Tótha.

Píše Tomáš Nociar - Fórum

Odborník na extrémizmus Andrej Danko

Šéf národniarov by nemal zabúdať, odkiaľ on a jeho strana prišli.

Kalavská sa vzoprela Ficovi, Smer jej návrh nepodporí

Ministerka predloží stratifikáciu len ako obyčajný zákon.


Už ste čítali?