O tom, ako primátor na prokuratúre trikrát neuspel

Autor: Zdravý Liptov | 26.1.2016 o 10:29 | Karma článku: 6,64 | Prečítané:  1582x

Kde bolo, tam bolo jedno mesto, ktorého primátor chcel zrušiť zmenu územného plánu, aby podnikateľovi radosť urobil. Keďže cesta cez zastupiteľstvo bola zarúbaná, napadol proces hlasovania o zmene na okresnej prokuratúre. 

I riekol verejne pred občanmi: „Ak prokuratúra povie, že zastupiteľstvo schválilo zmenu územného plánu podľa zákona, budem to rešpektovať.“ Keď okresný prokurátor povedal, že je všetko s kostolným poriadkom, primátora ruka zasvrbela a obrátil sa na prokuratúru krajskú. Veď čože tam po tom, že voľačo verejne sľúbil. Slová sa vravia a chlieb sa je.

Čo však čert, investor i primátor nechceli, aj krajská prokuratúra povedala, že zmena územného plánu a celé hlasovanie o nej v mestskom zastupiteľstve je platné a v poriadku. Pán primátor nelenil a zaplatil viac, ako je jeho mesačný plat za služby občanom, jednému právnikovi, aby ten vyhútal, ako predsa len s územným plánom vybabrať. Za necelých štyri tisíc eur právnik analýzu pripravil a primátora i po tretíkrát ruka zasvrbela a na prokuratúru najvyššiu - generálnu napísal.

Aj tam múdre prokurátorské hlavy podumali a primátorovi odpísali, že teda zmena územného plánu bola v súlade so zákonom schválená a teda je platná. Rok sa s rokom stretol a rozprávky stále nie je koniec, a ani tlačovým správam:

LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Prokuratúra ani na základe tretieho podania zo strany mesta Liptovský Mikuláš nebude namietať zmenu územného plánu mesta, ktorým sa v roku 2013 vypustila možnosť výstavby heliportu. Okresná, krajská a nakoniec aj generálna prokuratúra tak na všetkých svojich stupňoch odmietli podania mesta pod vedením primátora Jána Blcháča (SMER-SD).

Analýza za 4 000 eur nepomohla

Podľa členov výboru občianskeho združenia Za čistý a zdravý Liptov primátor ešte pred podaním na okresnú prokuratúru verejne deklaroval, že bude rešpektovať jej rozhodnutie. Svoje slovo nedodržal. Keď mu okresný prokurátor nevyhovel, podal ďalšie podanie, kde žiadal krajskú prokuratúru prešetriť postup okresného prokurátora. Keď Blcháč neuspel ani tu, mesto si dalo spracovať právnu analýzu za takmer 4 000 tisíc eur, teda za peniaze daňových poplatníkov. Jej výsledkom malo okrem iného byť posúdenie vybavenia zo strany obidvoch prokuratúr a zároveň návrh na ďalší postup, vrátane prípadného podania na generálnu prokuratúru. To aj nakoniec primátor podal ešte v októbri 2015. Aj toto však bolo odmietnuté. 

Mesto si dalo vypracovať za peniaze občanov právnu analýzu a obrátilo sa napriek sľubom na prokuratúru aj do tretice.

Radnica tvrdí, že má právnu analýzu, podľa ktorej došlo k viacerým zásadným pochybeniam a rozporu s legislatívou v súvislosti so zmenou územného plánu. „Ak by to tak bolo, prokuratúra by trikrát podanie mesta neodmietla. Toto si treba uvedomiť,“ zdôrazňuje výbor združenia.

Za necelých štyri tisíc eur právnik analýzu pripravil a primátora i po tretíkrát ruka zasvrbela a na prokuratúru najvyššiu - generálnu napísal.

Primátor Blcháč nechce chrániť majetok mesta

Radnica po trojnásobnom neúspechu vydala tlačovú správu, kde uviedla, že týmto sa pre mesto definitívne uzatvára kauza heliport. Združenie tvrdí, že po 13 mesiacoch v úrade Ján Blcháč nedosiahol žiadny reálny výsledok vedúci k vyriešeniu tohto problému. Za závažné považuje aj vyjadrenie samotného Blcháča, ktorý podľa aktivistov odmieta chrániť majetok mesta.

„Na základe tejto písomnosti z generálnej prokuratúry už nebudem iniciovať žiadne kroky a snahy o urovnanie vzťahov medzi mestom a investorom s čo najmenšími negatívnymi následkami pre mesto,“ uviedol Blcháč. Podľa združenia je to potvrdením, že primátorovi celý čas nešlo o ochranu majetku mesta, ale o povolenie výstavby heliportu za každú cenu so sledovaním svojich cieľov.

„Už nebudem iniciovať žiadne kroky a snahy o urovnanie vzťahov medzi mestom a investorom.“ Ján Blcháč, primátor Liptovského Mikuláša

Aktivisti zo združenia varujú, že ide o veľmi závažné vyjadrenie predstaviteľa mesta, ktorého úlohou je chrániť majetok samosprávy. Zároveň pripomínajú, že práve primátor Blcháč podpísal v januári 2015 mimosúdnu dohodu s investorom heliportu. Jej súčasťou je aj uznanie škody vo výške 2,7 milióna eur. Podpis dohody je v súčasnosti stále predmetom vyšetrovania polície.

„Úlohou primátora je chrániť majetok mesta, teda občanov.“ Aktivisti z občianskeho združenia Za čistý a zdravý Liptov

Jozef Kruták,
predseda občianskeho združenia
Za čistý a zdravý Liptov

 

Faktúra na takmer štyri tisíc eur za zbytočné právne služby. Zmluvu nájdete tu.

 

Odpoveď generálnej prokuratúry na podnet mesta, ktorý stál takmer štyri tisíc eur. Viete, koľko chodníkov sa dá za tie peniaze v meste opraviť?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Kočner písal Zsuzsovej o sledovaní Sulíka a Rajtára chcel dostať do basy

Ďalšia časť Kočnerovej komunikácie potvrdzuje výpoveď Petra Tótha.

Píše Tomáš Nociar - Fórum

Odborník na extrémizmus Andrej Danko

Šéf národniarov by nemal zabúdať, odkiaľ on a jeho strana prišli.

Kalavská sa vzoprela Ficovi, Smer jej návrh nepodporí

Ministerka predloží stratifikáciu len ako obyčajný zákon.


Už ste čítali?